Pátek, 29 března, 2024
aktualne

Udělejte tento řez a nebudete vědět co s jablky

Řez štíhlého vřetena jabloní nikdy nebyl jednodušší. Klik, jak se tento způsob řezu volá zvládne opravdu každý.

Řez na klik se těší oblibě ve velkých ovocných sadech, protože je méně pracný. Vyžaduje poměrně málo času stráveného při jednom stromě. Využívá nejlepší jednoleté až tříleté dřevo na tvorbu kvalitní úrody. Stromy nejsou řezem stresované ani jinak namáhané. Plodonosné dřevo se příliš neodkládalo od středník. Na konci kosterních větví se tvoří dostatek listů, které jsou schopny vyživit ponechanou násadu plodů. Řez klik má výhodu iv minimálním počtu zásahů, které po sobě zanechají ránu.

I v malé zahrádce si můžete vytvarovat stromy jako štíhlé vřeteno. Je to ideální řešení například pro větší rodinu s menší zahrádkou.
technika řezu

1 Podobně jako při každém řezu ovocných dřevin začíná od nejspodnějších částí. Platí pravidlo, že větve vyrůstající pod výškou kolena musí jít pryč. Výška kmínku má zůstat zachována.

2 Spodní větve vytvářejí tzv. stůl, který sestává přibližně z 5, v některých případech ze 6 větví. Tyto se každoročním řezem obměňují. Na stromě by vám nikdy nemělo zůstat dřevo starší tří let. V případě odstranění čtyřletého větve by jeho roli měl probrat vhodně směřující jednoletý výhonek.

Seříznutí konkurenčních výhonků s ponecháním krátkého rodivé obrostu.
3 Samotný klik řez se provádí na větvích v stole. Spočívá v mírném zakrátení prodlužujícího výhonku a v odstranění k němu konkurenčních výhonků. Krátký rodivý obrost na větvi zůstává. Touto technikou je vyprovokován vegetativní růst a s ním spojená tvorba listů především na konci větve. Sklizeň jablek se objeví po celé délce tohoto větve. Zásobená potřebnými látkami bude z nových výhonků, které vyrostly na konci hlavního větve po řezu.

Jádroviny byste měli stihnout seříznout do začátku rašení. Broskve se smí řezem korigovat ještě na počátku kvetení.

4 Po úpravě stolu se přesuňte výše asi o 30 cm, kde je třeba odstranit všechny křižující, stínící či zahušťující výhonky. Ponecháte jen krátký rodivý obrost. Vznikne tzv. okno, které slouží na dostatečný průnik světla po celé výšce stromu.

5 Nad oknem se opět nacházejí vhodně směřující větve rodivé dřeva. Jejich poloha rešpekutuje polohu větví v stole, nestíní jim. Postup řezu je stejný. Řezem na čípek se odstraní staré dřevo. Cílem je minimalizovat počet ran. Měly by být maximálně dvě, ojediněle tři. To znamená, že rodivé dřevo se obměňuje tak, aby v každém roce zůstaly nad oknem dva maximálně tři větve starší tří let.

6 středník zůstává v dominanci. Řezem se upravuje, když přesáhne výšku opěrné konstrukce. Řeže se také na klik, kdy se zkrátí asi o 10 cm na jednoletém dřevě.

Related articles

Comments

Reklama

PR články

Vlastníme přes 300 oborově zamřených magazínů, na kterých Vám můžeme publikovat PR články.

Nejnovější články

SEO článek

Reklama

Zde může být tvá reklama