Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktualne

8 nejčastějších chyb při zateplování rodinného domu

Někteří majitelé zateplených domů zažívají velké zklamání už po první topné sezóně, mnozí zas po 2 – 3 letech. Stavební odborníci mají už za léta praxe mnoho zkušeností s tím, jak se mohou neprofesionální zásahy majitelům domů vymstít. Kterých chyb se dopouštějí nejčastěji?

  1. Nedostatečná tloušťka izolace
    Šetření na tloušťce izolace má již na svědomí hodně zklamáni. Přinejlepším se projeví pouze chladnými stěnami v interiéru, může však způsobit i zkondenzovanou vlhkost a plísně na kritických místech, jakými jsou spáry spojů cihel, betonové ztužující věnce a nadokenní překlady. Právě tam se tvoří tepelné mosty. Tloušťka tepelné izolace by měla minimálně splňovat požadavky aktuální normy a závisí na typu zdiva rodinného domu. Minimální tloušťka zateplení stěn se podle aktuálních norem pohybuje okolo 15 – 20 cm podle typu konstrukce. V šikmé střeše se dnes navrhuje tepelná izolace v tloušťce 18 cm pod krokve a 20 cm mezi krokve, v ploše střeše v rozmezí 28 – 34 cm. Vyplatí se uvažovat nad tepelnou izolací s lepším, tedy nižším parametrem lambda ƛ (součinitelem tepelné vodivosti), která zabezpečí lepší izolaci při menší tloušťce. Správně zvolená tepelná izolace vám kromě úspory energie a tepelné pohody může přinést i další výhody. Produkty z minerální vlny na rozdíl od polystyrenu zajistí lepší ochranu před horkem, požárem, tlumí hluk z exteriéru a zajišťují vysokou paropropustnost obvodové stěny i střechy.
  2. Nesprávné lepení na fasádě
    Pokud se při lepení minerálních tepelně izolačních desek nedodrží technologický postup, může to mít zakrátko za následek pukliny a bubliny na fasádě nebo může zateplení dokonce opadávat. Správný postup nanášení lepidla na izolaci je vytvořit tenkou vrstvu po obvodu desky a poté ve středu tři terče. Ve druhém kroku se nanese lepidlo na desku tak, aby bylo po jejím přitlačení na stěnu minimálně 40% plochy pokryté lepidlem. Lepení na „buchty“ je nesprávné. Na stěnu se deska lepí na sraz, bez spár. Spáry menší než 4 mm lze vyplnit nízkorozťažnou pěnou, podle odborníků jsou větší spáry nepřípustné. Při lepení se svislé spoje desek musí střídat, vytvářet písmeno „T“. Spoje desek nesmí být průběžné po celé výšce fasády, vytvářet tvar „+“.
  3. Nesprávné kotvení
    V nejhorším případě se může stát, že všechny vrstvy zateplovacího systému nevydrží nápor větru a padnou. K nespokojenosti však úplně stačí, když se po první zimě na zateplené fasádě ukáží jasné „kroužky“, tzv panter efekt, který signalizuje tepelné mosty. Tuto chybu způsobuje nesprávné kotvení nebo použití nevhodného typu kotev. Ty nejjednodušší, „natloukací“, je poměrně složité aplikovat tak, aby lícovaly s izolací a nevznikaly nežádoucí prohlubně. Efektivnější jsou zapuštěny izolační kotvy, které jsou velmi účinné při upevnění i předcházení tepelným mostem.
  4. Špatně aplikovaná výztužná vrstva
    Chyby se často dělají iu výztužné vrstvě zateplovacího systému – používají se nevhodné mřížky, nebo se mřížky chybně uloží. Nechte si poradit od odborníků, jaké parametry mřížky jsou pro váš projekt dostatečné. Důležitá je i plošná hmotnost mřížky. Ty „lehčí“ jsou sice levnější, ale po dlouhodobém působení povětrnostních vlivů často nevydrží a popraskají a s nimi i vaše fasáda. Proto je efektivně zvolit vhodné materiály, které spolu tvoří ucelený systém.

  1. Vynechání okenní lišty
    Okenní začišťovací lišta je velmi důležitým komponentem – napojí omítku na rám okna a zajistí správnou dilataci spoje. Majitelé domů, kteří při výměně oken lištu vynechali, vám mohou potvrdit, že zima bez ní je hotová katastrofa. Po čase totiž kolem oken vzniknou praskliny, přes které může zatékat nebo „foukat“ do interiéru.
  2. Nesprávné uložení izolace v šikmé střeše
    Pro tepelnou izolaci šikmé střechy se nejčastěji využívají pružné materiály, jakými jsou produkty z minerální vlny, které se přizpůsobují nerovnostem ve střešní konstrukci a dokonale vyplňují mezikrokevního prostor. Při ukládání třeba dbát na to, aby nevznikly mezery mezi izolací a krokvemi, které by následně vytvořily tepelné mosty. Kvůli těsnosti je třeba nařezat ji s mírným přesahem přibližně 2 cm.

Related articles

Comments

Reklama

PR články

Vlastníme přes 300 oborově zamřených magazínů, na kterých Vám můžeme publikovat PR články.

Nejnovější články

SEO článek

Reklama

Zde může být tvá reklama